Być może zainteresują Cię kolekcje płytek...
Odpowiednio przeprowadzone prace wykończeniowe w łazience czy kuchni są niezwykle istotne. W takich pomieszczeniach panują zwykle dość specyficzne warunki które sprawiają, że musimy szczególnie mocno zadbać o wszystkie materiały wykończeniowe.
Wszędzie tam, gdzie na podłodze i ścianach układa się płytki ceramiczne, warunki są dość wymagające. Zarówno w kuchni jak i w łazience nieustannie panuje wysoka wilgoć. Ponadto temperatury potrafią zmieniać się bardzo dynamicznie, a płytki są przy tym narażone na mnóstwo zabrudzeń i uszkodzeń mechanicznych. Jeśli zatem nie wybierze się odpowiednich materiałów i nie zadba się o prawidłowy przebieg prac, takie wykończenie pomieszczenia nie przetrwa zbyt długo. Oprócz samego ułożenia płytek niezwykle istotne jest ich odpowiednie umycie. Czynność tę należy wykonać ze szczególną uwagą na samym początku, od razu po ułożeniu płytek.
Różne płytki - różne wymagania
W sklepach znajdziemy mnóstwo odmiennych typów płytek ceramicznych. Znacznie różnią się one swoimi cechami i mogą mieć odmienne wymagania w kwestii montażu i mycia. Z tego powodu niezwykle istotną rzeczą jest wybranie odpowiedniej ekipy remontowej, która wie, jak prawidłowo potraktować konkretny rodzaj płytek.
Równie istotny jest wybór odpowiedniego środka do fugowania płytek. Fugowanie polega na umieszczeniu pomiędzy płytkami specjalnego spoiwa, które nadaje całej powierzchni stabilność. Najpierw należy jednak przetestować konkretne środki i sprawdzić ich działanie. Środek do fugowania nie może przede wszystkim zmieniać koloru płytek, czy zdarza się w przypadku produktów gorszej jakości. Oprócz tego nie powinien posiadać w swoim składzie żadnych szorstkich czy grubszych elementów. Użycie ich może sprawić, że powierzchnia naszych płytek zostanie zarysowana i zniszczona już na etapie prac wykończeniowych.
Odpowiedni czas na mycie płytek
Sprzątanie należy wykonać od razu po zakończeniu prac wykończeniowych, ale musimy również przestrzegać zaleceń producenta. W przypadku każdego preparatu do fugowania istnieje określony czas schnięcia. Pod żadnym pozorem nie należy zabierać się za mycie płytek w momencie, w którym preparat nie wysechł jeszcze całkowicie. Może to kompletnie zrujnować efekty pracy i sprawić, że trzeba będzie wykonać ją od nowa.
Prawidłowe mycie płytek po ułożeniu
Kiedy wiemy już na pewno, że preparat wysechł i mycie jest bezpieczne, możemy przystąpić do sprzątania. W zwykłej kuchni czy łazience nie ma raczej problemów z wykonaniem tej czynności samodzielnie. Nie musimy ponadto korzystać przy tym z żadnych specjalistycznych środków.
Sprzątanie zaczynami od delikatnego zdjęcia warstwy kurzu przy pomocy nawilżonej szmatki. Następnie możemy użyć standardowe środki czystości, z których będziemy korzystali potem przy rutynowym myciu płytek. Bardzo istotne jest dowiedzenie się, jakie produkty są odpowiednie do wybranego przez nas rodzaju płytek. Stosowanie niewłaściwych środków czystości może poważnie uszkodzić nasze płytki.
Warto zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych środków czystości i wybrać te najlepsze z nich. Ponadto istotne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta. Instrukcje umieszczane na opakowaniach środków czystości nie trafiają tam bez powodu. Jedynie trzymanie się ich daje nam pewność, że mycie płytek przyniesie zadowalające efekty.
Istotne jest również odpowiednie narzędzie pracy. Nie należy tu korzystać z ostrych szczotek i innych narzędzi posiadających chropowatą powierzchnię. Najlepiej sprawdza się tu miękka gąbka lub ściereczka.
Michał