Być może zainteresują Cię kolekcje płytek...
Zaprawa cementowa jest klejem, który po wyschnięciu z procesu układania zabezpiecza płytkę na powierzchni. Zaprawa cementowa jest mieszanką cementu, drobnoziarnistego piasku i związków retencyjnych wody, która umożliwia prawidłowe nawilżenie cementu. Często zawiera różne polimery lub dodatki poprawiające przyczepność, zwiększające wytrzymałość i/lub akomodujące ruch.
Rada ds. Dachówek w Ameryce Północnej (TCNA) dostarcza deklarację środowiskową produktu (EPD) zgodnie z normą ISO 14025, aby wyrazić informacje o kilku różnych rodzajach wpływu zaprawy cementowej na środowisko w ciągu jej cyklu życia. Dokument ten jest dostępny do pobrania poniżej.
Informacje zawarte w EPD są następujące: definicja zaprawy cementowej, fizyka budowlana materiału, podstawowe informacje o materiale i jego pochodzeniu, opis procesu produkcyjnego, wskazanie sposobu przetwarzania zaprawy, szczegóły dotyczące warunków użytkowania zaprawy, wyniki oceny cyklu życia zaprawy cementowej oraz wyniki badań i weryfikacji.
Wszystkie materiały do zapraw cementowych poddane przeglądowi w ramach EPD spełniają lub przewyższają te specyfikacje techniczne:
- ANSI A118.1 - American National Standard Specifications for Dry-Set Cement Mortar.
- ANSI A118.4/11 - American National Standard Specifications for Modified Dry-Set Cement Mortar
- ANSI A118.15 - American National Standard Specifications for Improved Modified Modified Cement Mortar Dry-Set Cement.
- ISO 13007 - Terminy, definicje i specyfikacje dotyczące spoin i klejów do płytek ceramicznych
Ponadto niektóre zaprawy cementowe uwzględnione w niniejszej dyrektywie EPD posiadają certyfikat zgodności z normą ANSI A138.1, normą Green Squared® American National Standard Specifications for Sustainable Ceramic Tiles, Glass Tiles i Tile Installation Materials.
Michał