Być może zainteresują Cię kolekcje płytek...
Nie wszystkie płytki, które "na oko" wydają się być duże faktycznie są wielkoformatowe. W ten sposób oznacza się tylko te płytki, których co najmniej jeden wymiar przekracza 30 cm. Niemniej jednak niektórzy uważają, iż miano płytek wielkoformatowych powinny mieć tylko te, które przekraczają ściśle określone wymiary takie jak 45 x 45 cm, czy 30 x 60 cm. Nie jest jednak ważne, jakie dokładnie wymiary przyjmiemy za granicę, bowiem płytki wielkoformatowe stały się po prostu w dzisiejszych czasach niezwykle modne i co raz częściej stosowane.
Grubość i materiał płytek
Najpopularniejsze grubości płytek wielkoformatowych to między 9 a 12 mm. Zdarzają się jednak płytki wielkoformatowe "slim", których grubość wynosi zaledwie 3-5 mm. Te jednak często należy wzmocnić siatką w włókna szklanego i stosowane są one tylko wewnątrz budynków - na ścianach. Co ważne, można je układać nawet na już istniejącej warstwie takiej jak okładzina ceramiczna czy kamienna. Oznacza to zdecydowanie mniej czasu oraz wysiłku potrzebnego na wykonanie takiego remontu. Warto podkreślić również fakt, iż cieńsze płytki zabierają dużo mniej powierzchni mieszkalnej względem płytek o standardowej grubości.
Odrębnym tematem jest to, z czego wykonywane są płytki wielkoformatowe. Zazwyczaj mamy do czynienia z glazurą, terakotą, czy gresem, jednak materiałów tych jest zdecydowanie więcej.
Układanie płytek wielkoformatowych
Przy układaniu płytek wielkoformatowych potrzebne jest zdecydowanie więcej umiejętności i cierpliwości w porównaniu z tradycyjnymi płytkami. Niestety, ale w przypadku zakładania tego typu płytek nie ma możliwości ukrycia w żaden sposób powstałych podczas układania nierówności, braku wypoziomowania, czy innych konsekwencji przesunięć. Wszystko musi zostać zaplanowane od A do Z i zgodnie z tym planem zrealizowane. Po pierwsze, idealne ułożenie płytek wymaga przygotowania równie idealnie gładkiej powierzchni pod nie oraz współpracy ze sobą minimum dwóch osób. Dla osób bardziej doświadczonych pracujących w pojedynkę - można polecić zastosowanie przyssawek. W celu zapobiegania pęknięciom płytek należy całą powierzchnię pod nimi wypełnić dokładnie klejem bez pozostawiania pustych miejsc.
Fugowanie płytek wielkoformatowych
Ze względu na potencjalne dość małe - niemniej jednak niezwykle istotne - zmiany w rozmiarach płytek, nie powinno się tworzyć zbyt małych fug. Popełnienie tego błędu niesie za sobą ryzyko pęknięcia płytek w przypadku ich rozszerzenia pod wpływem temperatury. W zależności od rodzaju wykonywanych fug - dla fug cementowych zaleca się grubość 8 mm, natomiast dla epoksydowych - nieznacznie mniejszą. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, iż jeśli kładziemy płytki na ogrzewaną podłogę, to odległości te należy stosownie zwiększyć ze względu na zdecydowanie większe różnice temperatur.
W celu wykonania modnego w obecnych czasach łączenia bezfugowego płytek - należy w tym celu wykorzystać płytki rektyfikowane, których boki są dokładnie wyrównywane przez specjalną obróbkę mechaniczną. Niemniej jednak tego rozwiązania nie zaleca się w przypadku wykonywania posadzek.
Wymiary płytek
Najczęstsze wymiary płytek wielkoformatowych w dużej mierze zależą od ich przeznaczenia. Płytki ścienna mają zazwyczaj wymiary 25 x 70 lub 30 x 100 cm, natomiast podłogowe produkowane są w wielu różnych rozmiarach takich jak 45 x 90, 60 x 60, 90 x 90, 60 x 120, 120 x 120, a nawet 120 x 180 cm. Oczywiście można zamawiać również zdecydowanie mniej standardowe wymiary płytek, jednak w tym przypadku należy liczyć się z dodatkowymi kosztami.
Michał