Być może zainteresują Cię kolekcje płytek...
Wybór płytek do łazienki to absolutnie bazowa decyzja, która potrafi zmienić cały plan wystroju wnętrza. Wiele osób traktuje je jako podstawę całego projektu. Odpowiednio dobrane mogą powiększyć lub zmniejszyć optycznie łazienkę, mogą też lepiej lub gorzej współgrać z naturalnym oświetleniem. Jakie płytki do łazienki wybrać - mniejsze, duże, kwadratowe, a może z nietypowym wzorem? Jasne czy ciemniejsze? Jak połączyć je z płytkami podłogowymi? Odpowiadamy!
Jaki rodzaj płytek ceramicznych do łazienki?
Ceramiczne płytki to najczęstszy i najpopularniejszy wybór. Łatwo jest utrzymać je w czystości i wyglądają naprawdę estetycznie. Jednak ta kategoria jest niezwykle szeroka - w zależności od sposobu wypalania oraz użytego materiału płytki te dzieli się na:
- glazurę,
- gres,
- terakotę,
- cotto.
Gres jest materiałem bardzo wytrzymałym, wypalanym w wysokich temperaturach, dobrym w zastosowaniu zarówno na ściany, jak i na podłogi. To jedna z najpopularniejszych opcji. Z kolei glazura to płytki cienkie i dość delikatne, raczej nie polecane na posadzki. Sama glazura to cienka, szkliwiona powłoka, która nadaje ceramice połysku i poprawia jej wygląd. Godną uwagi opcją, zwłaszcza na podłogi i dla wielbicieli surowej estetyki, jest terakota - surowa, oczyszczona glina. Z kolei ceramika typu cotto wykonana jest z klinkieru o porowatej powierzchni. Świetnie sprawdza się nad często montowane w łazience ogrzewanie podłogowe.
Wielkość płytek a efekt końcowy
Zakres wielkości płytek jest naprawdę ogromny - można zdecydować się na drobniutkie kafelki o boku długości nawet 5 cm, które świetnie wyglądają w wielu aranżacjach. Są też bardzo duże kafle, o boku nawet ponad metrowym.
Ogóle zasada doboru wielkości płytek do łazienki mówi o tym, że duże płytki powiększają optycznie pomieszczenie, a małe mogą stworzyć wrażenie ciasnoty. Warto też pamiętać, że dużo malutkich płytek to także dużo fug, które brudzą się i kurzą, szczególnie gdy są w jasnym kolorze. Duże płytki w znacznym stopniu niweluje ten problem.
Kolorystyka - ciemna czy jasna?
Kolory płytek łazienkowych już dawno przestały być zachowawcze. Dziś można wybrać z olbrzymiej gamy, która zawiera zarówno stonowane biele i beże, jak i naprawdę nasycone, mocne barwy. Popularna zasada mówi, że ciemne kolory zmniejszają optycznie wnętrze, choć nie w każdym przypadku sprawdza się to złożenie. Jasne płytki to z pewnością więcej światła oraz wrażenie "czystości" pomieszczenia. W rzeczywistości łatwiej jest utrzymać w czystości jasne płytki, na których mniej widać zacieki.
Bardzo dobrym pomysłem jest łączenie płytek o neutralnych i wyrazistych kolorach w jednym pomieszczeniu - na przykład umieszczenie kilku płytek kolorowych na ścianie wyłożonej jedynie płytkami białymi czy szarymi. Warto dobrze przemyśleć decyzję o wyborze płytek we wzory - w nadmiarze bardzo przytłaczają. Kompromisem i klasycznym rozwiązaniem jest jeden dekoracyjny pasek na tle jednolitych płytek.
Inne niż ceramika
Ceramika to standardowe i bardzo popularne rozwiązanie w wystroju i wykończeniu łazienki. Coraz więcej osób decyduje się jednak na impregnowane drewno lub inne pokrycia ścian. To bardzo ciekawe opcje, które można także połączyć z ceramiką, niekiedy w bardzo odkrywczy sposób. Rosnącą popularnością cieszy się też drewniana podłoga w połączeniu z płytkami pokrywającymi ściany.
Michał