Być może zainteresują Cię kolekcje płytek...
Dwunastostronicowy raport branżowy, certyfikowany przez UL Environment, reprezentatywny dla przeciętnych płytek i paneli ceramicznych produkowanych przez firmy członkowskie Confindustria Ceramica.
Przemysł płytek ceramicznych we Włoszech działa na rzecz zrównoważonego rozwoju od ponad 30 lat. Inicjatywy obejmują:
- Ponowne wykorzystanie odpadów
- Zmniejszenie zużycia wody
- Redukcja emisji
- Efektywność energetyczna
- Odpowiedzialność społeczna
Stowarzyszenie ceramiki włoskiej Confindustria Ceramica opracowało niniejszy 12-stronicowy raport środowiskowej deklaracji produktu (EPD) dotyczący produkcji płytek i paneli ceramicznych przez firmy członkowskie.
Płytki ceramiczne Confindustria Ceramica są kształtowane przede wszystkim poprzez prasowanie na sucho, przy użyciu takich surowców jak piasek, glina, skaleń i kaolin do produkcji gresów porcelanowych. Surowce do produkcji płytek to 42 procent gliny, 35 procent skalenia, 13 procent piasku i 4 procent ryolitu. Składnikami glazury używanej do produkcji płytek ceramicznych są: proszek gliniasty, kwarc, korund, naturalne pigmenty i fryty.
Proces produkcji tych płytek jest następujący:
- Magazynowanie surowców
- Szlifowanie
- Atomizacja
- Prasowanie i suszenie
- Szklenie
- Wypalenie
- Piłowanie i pakowanie
Płytki te stosowane są zarówno do pokryć podłogowych jak i ściennych - zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych, a także mieszkaniowych i komercyjnych. W dyrektywie EPD bardziej szczegółowo omówiono produkt, w tym dane konstrukcyjne dotyczące koloru, dotykowości, jakości powierzchni i inne. Wykres przedstawia różne wartości absorpcji wody, odporności na wstrząsy i jej poziomów dla różnych innych czynników.
Po nakreśleniu składu i procesu produkcyjnego płytek ceramicznych, EPD omawia wpływ na środowisko produkcji, pakowania, instalacji i życia z płytek ceramicznych. Przedstawia scenariusze dotyczące transportu, instalacji i konserwacji, a także dodatkowe informacje techniczne, a następnie przedstawia wyniki badania w odniesieniu do wpływu na środowisko, wykorzystania zasobów oraz przepływów wyjściowych i kategorii odpadów.
Michał